• warning: Parameter 2 to ed_classified_link_alter() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/common.inc on line 2968.
  • warning: Parameter 2 to ed_classified_link_alter() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/common.inc on line 2968.

CCA girls shuttle hurdle relay team takes first at state

West girls distance medley second, Welch second in 100-meter hurdles
CCA’s Mia Smith runs one leg of the winning shuttle hurdle relay race at the 2015 State Co-Ed Track & Field Meet. Smith shared the win with teammmates Corrine Schwarting, Megan Lukas and Natalie Brimeyer. (photo by Ryan Stonebraker)

North Liberty Leader
DES MOINES– Clear Creek Amana (CCA) and Iowa City West were represented at the 2015 State Co-Ed Track and Field Meet held Thursday, May 21, through Saturday, May 23, at Drake University in Des Moines.
The CCA girls shuttle hurdle relay won the Class 3A title as Mia Smith, Corrine Schwarting, Megan Lukas and Natalie Brimeyer finished in 1:03.89 besting their second-place finish of 1:05.44 in the preliminary heats. Brimeyer was eighth in the finals of the 3A 100-meter hurdles (16.18 seconds) while Schwarting took sixth in the 3A long jump (16-04.00)
Grace Young, Haley Roudabush, Kia Noibi and Valerie Welch ran the 4A shuttle hurdle relay for Iowa City West High, finishing fifth in 1:05.59. The foursome was fourth in preliminary heats with a time of 1:06.10.
West High’s girls distance medley relay crewed by Micaela Gravelin, Tia Saunders, Valerie Welch and Bailey Nock was second in Class 4A competition with a time of 4:07.14.
Welch earned second-place individual honors in the 4A 100-meter hurdles with a time in the finals of 15.06 seconds. She was third in the preliminaries with a time of 15.10 and placed sixth in the 400-meter hurdles in 1:05.41.
Tia Saunders and Bailey Nock also put up top-10 finishes for West High, with Saunders finishing sixth in the 800-meter run (2:17.88) and Nock finishing eighth in the same event (2:18.75). Wali Parks was eighth in the boys 4A 200-meter dash (23.15 seconds) and Leah Dusterhoft was sixth in the 4A girls shot put (125-04).

Results from Class 3A:
Girls 3A shuttle hurdle relay (prelims): 2, CCA (Mia Smith, Corrine Schwarting, Megan Lukas, Natalie Brimeyer), 1:05.44.
Girls 3A 100-meter hurdles (prelims): 7, Natalie Brimeyer, CCA, 15.47. 15, Mia Smith, CCA, 16.03.
Boys 3A 4x400-meter relay (prelims): 21, CCA (Mitch Stopko, Keyan McAreavy, Drake Shores, Tanner Bandy), 3:33.55.
Boys 3A 3,200-meter run (finals): 15, Eric Douglass, CCA, 10:17.66.
Boys 3A 400-meter hurdles (finals): 23, Derek Toy, CCA, 1:00.89.
Boys 3A 400-meter dash (finals): 23, Tanner Bandy, CCA, 54.29.
Boys 3A 1,600-meter run (finals): 17, Eric Douglass, CCA, 4:47.33.
Girls 3A 800-meter sprint medley relay (finals): 12, CCA (Madelynn Langridge, Riley Hennes, Corrine Schwarting, Natalie Brimeyer), 1:51.20.
Girls 3A 100-meter hurdles (finals): 8, Natalie Brimeyer, CCA, 16.18.
Girls 3A shuttle hurdle relay (finals): 1, CCA (Mia Smith, Corrine Schwarting, Megan Lukas, Natalie Brimeyer), 1:03.89.
Girls 3A long jump (finals): 6, Corrine Schwarting, CCA, 16-04.00.

Results from Class 4A:
Boys 4A shuttle hurdle relay (prelims): 21, IC West (Cortez Banks, Francis Bourges, Kane Templeton, Max Hill), 1:02.67.
Boys 4A 200-meter dash (prelims)— 7, Wali Parks, IC West, 22.67.
Girls 4A shuttle hurdle relay (prelims): 4, IC West (Grace Young, Haley Roudabush, Kia Noibi, Valerie Welch), 1:06.10.
Girls 4A 100-meter hurdles (prelims): 3, Valerie Welch, IC West, 15.10. 20, Grace Young, IC West, 16.67.
Boys 4A 4x100-meter relay (prelims): 16, IC West (Jacob Sanderson, Xavier Koch, Matthew Huff, Wali Parks), 43.52.
Girls 4A 4x400-meter relay (prelims): 22, IC West (Emilee Benedict, Tiara Green, Micaela Gravelin, Tia Saunders), 4:11.63.
Girls 4A 3,000-meter run (finals): 17, Gabby Skopec, IC West, 11:01.20.
Boys 4A 3,200-meter run (finals): 10, Akash Borde, IC West, 9:55.53. 13, Ali Ali, IC West, 9:58.37.
Girls 4A 400-meter dash (finals): 19, Emilee Benedict, IC West, 1:02.59.
Boys 4A 400-meter dash (finals): 23, Nate Jelinek, IC West, 52.46.
Girls 4A shot put (finals): 14, Zainab Makky, IC West, 36-02.75. 21, Chandler Haight, IC West, 34-04.00.
Girls 4A long jump (finals): 22, Kia Noibi, IC West, 14-06.25.
Girls 4A shot put (finals): 6, Leah Dusterhoft, IC West, 125-04.00. 17, Zainab Makky, IC West, 106-10.00.
Girls 4A distance medley relay (finals): 2, IC West (Micaela Gravelin, Tia Saunders, Valerie Welch, Bailey Nock), 4:07.14.
Boys 4A 4x200-meter relay (finals): 7, IC West (Xavier Koch, Jacob Sanderson, Matthew Huff, Wali Parks), 1:30.08.
Girls 4A 400-meter hurdles (finals): 6, Valerie Welch, IC West, 1:05.41.
Boys 4A distance medley relay (finals): 10, IC West (Matthew Huff, Xavier Koch, Wali Parks, Derek Nugent), 3:33.36.
Girls 4A 800-meter run (finals): 6, Tia Saunders, IC West, 2:17.88. 8, Bailey Nock, IC West, 2:18.75.
Boys 4A 800-meter run (finals): 23, Ian McGillicuddy, IC West, 2:00.82.
Girls 4A shuttle hurdle relay (finals): 5, IC West (Grace Young, Haley Roudabush, Kia Noibi, Valerie Welch), 1:05.59.
Girls 4A 100-meter hurdles (finals): 2, Valerie Welch, IC West, 15.06.
Boys 4A 200-meter dash (finals): 8, Wali Parks, IC West, 23.15.
Girls 4A 1,500-meter run (finals): 13, Bailey Nock, IC West, 4:53.58.
Results provided by Iowa High School Athletic Association and the Iowa Girls High School Athletic Union.