• warning: Parameter 2 to ed_classified_link_alter() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/common.inc on line 2968.
  • warning: Parameter 2 to ed_classified_link_alter() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/common.inc on line 2968.

CCA sends Rohret to state wrestling

Liberty’s first wrestlers fall short at district

FAIRFIELD– Clear Creek Amana’s (CCA) Andrew Rohret was the only wrestler from CCA and Liberty High to survive a Class 2A District 3 state qualifying tournament Saturday, Feb. 10, in Fairfield.
Rohret claimed the 145-pound championship with a 4-2 decision over West Liberty’s Justis Dengler in the semifinals and by pinning Centerville’s Tiger Terpstra in 4:50 in the first place match. Rohret headed to Des Moines and the state individual tournament with a 37-13 record.
The Clippers’ Sam Stevens (113 pounds), Jake Neuzil (126) and Tanner Cochran (220) finished the day in third place and ended their seasons with 33-16, 14-20 and 35-12 records, respectively.
Liberty High advanced three wrestlers– Jared Alger (132 pounds), Ashton Barker (145) and Gavin Luze (170)– to the District 3 tourney. However, none of the “Bolts” advanced to the state tournament with Barker finishing in third place while Alger and Luze ended the day in fourth. Alger finished the season at 18-19 while Barker finished at 26-10 and Luze went 11-22 in the first season of wrestling at Liberty.
West Liberty won the meet with 143.5 points, while Davenport Assumption was the runner-up with 110.5. The CCA Clippers were fifth with 49.0 team points and the Liberty Lightning rounded out the field in 11th with 9.00 points.
The 2018 State Wrestling Tournament started Thursday, Feb. 15, and continues through Saturday, Feb. 17, at the Wells Fargo Arena in downtown Des Moines.

CCA results
113 pounds: Sam Stevens (33-16) placed 3rd and scored 11.00 team points.
Semifinal: Sam Stevens (CCA) 33-16 won by fall over Jonah Cooper (Fairfield) 21-18 (Fall 1:10)
1st Place Match: Nathaniel Genobana (Centerville) 29-2 won by tech fall over Sam Stevens (CCA) 33-16 (TF-1.5 4:17 (18-2))
2nd Place Match: Grifen Molle (W. Burlington/Notre Dame/Danville) 16-6 won by decision over Sam Stevens (CCA) 33-16 (Dec 13-9)
126: Jake Neuzil (14-20) placed 3rd and scored 10.00 team points.
Semifinal: Kayden Kauzlarich (Centerville) 39-5 won by fall over Jake Neuzil (CCA) 14-20 (Fall 1:39)
3rd Place Match: Jake Neuzil (CCA) 14-20 won by fall over Noah Weiman (Assumption, Davenport) 14-18 (Fall 3:25)
2nd Place Match: Davan Goering (Davis County) 36-16 won by fall over Jake Neuzil (CCA) 14-20 (Fall 2:32)
145: Andrew Rohret (37-13) placed 1st and scored 18.00 team points.
Semifinal: Andrew Rohret (CCA) 37-13 won by decision over Justis Dengler (West Liberty) 40-17 (Dec 4-2)
1st Place Match: Andrew Rohret (CCA) 37-13 won by fall over Tiger Terpstra (Centerville) 32-8 (Fall 4:50)
220: Tanner Cochran (35-12) placed 3rd and scored 10.00 team points.
Semifinal: Kobe Simon (West Liberty) 32-18 won by decision over Tanner Cochran (CCA) 35-12 (Dec 3-2)
3rd Place Match: Tanner Cochran (CCA) 35-12 won by fall over Tanner Murphy (Washington) 31-8 (Fall 4:59)
2nd Place Match: Kobe Simon (West Liberty) 32-18 won by rule over Tanner Cochran (CCA) 35-12 (RULE)

Liberty High results
132 pounds: Jared Alger (18-19) placed 4th and scored 0.00 team points.
Semifinal: Will Esmoil (West Liberty) 48-3 won by fall over Jared Alger (Iowa City, Liberty) 18-19 (Fall 1:10)
3rd Place Match: Dillan Sanders (Washington) 29-17 won by fall over Jared Alger (Iowa City, Liberty) 18-19 (Fall 2:55)
145: Ashton Barker (26-10) placed 3rd and scored 9.00 team points.
Semifinal: Tiger Terpstra (Centerville) 32-8 won by decision over Ashton Barker (Iowa City, Liberty) 26-10 (Dec 10-6)
3rd Place Match: Ashton Barker (Iowa City, Liberty) 26-10 won by major decision over Justis Dengler (West Liberty) 40-17 (MD 17-8)
2nd Place Match: Tiger Terpstra (Centerville) 32-8 won by rule over Ashton Barker (Iowa City, Liberty) 26-10 (RULE)
170: Gavin Luze (11-22) placed 4th and scored 0.00 team points.
Semifinal: Tristin Westphal-Edwards (Washington) 44-1 won by fall over Gavin Luze (Iowa City, Liberty) 11-22 (Fall 0:13)
3rd Place Match: A.J. Lenz (West Liberty) 32-15 won by fall over Gavin Luze (Iowa City, Liberty) 11-22 (Fall 0:35)