• warning: Parameter 2 to ed_classified_link_alter() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/common.inc on line 2968.
  • warning: Parameter 2 to ed_classified_link_alter() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/common.inc on line 2968.

Clipper boys sixth at Solon 's Gruber Relays

4x800 relay teams second, Bandy and Wagner take third

North Liberty Leader
SOLON– Clear Creek Amana’s (CCA) boys track and field team placed sixth in team points at the Denny Gruber Co-Ed Relays in Solon on Tuesday, April 21. The Spartans won their meet with 134 points followed by Vinton-Shellsburg, Mount Vernon, North Cedar, Iowa City Regina and the Clippers (65 points). Dyersville Beckman and Davenport Assumption rounded out the field of contenders.
Tanner Bandy and Drew Wagner were the highest-finishing individuals for the Clippers with Bandy’s third-place showing in the 400-meter dash and Wagner’s third-place finish in the shot put.
Team rankings: 1, Solon, 134. 2, Vinton-Shellsburg, 124. 3, Mount Vernon, 114. 4, North Cedar, 70. 5, Iowa City Regina, 67. 6, Clear Creek Amana, 65. 7, Dyersville Beckman, 60. 8, Davenport Assumption, 41.
Long jump: 10, Seb Johanson, 17-00.50. 14, Brandon Chalfant, 16-05.75. 16, Lee Nettles, 15-01.00. 17, Sajeev Shibu, 11-08.75.
Shot put: 3, Drew Wagner, 50-02.50. 6, Robby Swails, 43-08.00. 13, Carter Hertel, 40-04.00. 23, Will Swenka, 34-07.00.
Discus: 9, Grant Riggan, 123-11.00. 14, Wagner, 97-03.00. 21, Jacoby Reighard, 79-08.00.
4x800-meter relay: 2, CCA (Mougin, McAreavy, Wingert, Douglass), 9:01.06.
4x800-meter relay: 2, CCA (Thomsen, Morris, Wingert, Wolfe), 9:44.40.
3,200-meter run: 4, Ben Oxley, 11:30.03. 5, Kage Hinricks, 11:31.55.
440-meter shuttle hurdle relay: 3, CCA (Toy, Brimeyer, DeHaan, Secrest-Seelman), 1:09.16.
100-meter dash: 6, Mitch Stopko, 11.71. 7, Artez Johnson, 11.93.
19, Cory Siders, 12.70.
400-meter dash: 3, Tanner Bandy, 54.33. 6, Cooper Secrest-Seelman, 55.99.
4x200-meter relay (JV): 8, CCA (DeHaan, Bainbridge, Rogers, Buffard), 1:47.30.
4x200-meter relay (varsity): 6, CCA (Stopko, Goldsmith, Goldsmith, Shores), 1:38.26.
110-meter hurdles: 6, Matt Brimeyer, 17.61. 7, Riggan, 19.00.
1,600-meter run: 4, Eric Douglass, 4:57.88. 8, Luke Wingert, 5:09.87.
200-meter dash: 4, Bandy, 23.26. 9, Drake Shores, 23.99.
400-meter hurdles: 4, Secrest-Seelman, 1:01.97. 7, Derek Toy, 1:03.67.
1,600-meter distance medley relay: 8, CCA (Goldsmith, Goldsmith, Swails, Morris), 4:05.50.
800-meter run: 5, Drake Mougin, 2:15.32. 7, Keyan McAreavy, 2:15.72.
4x100-meter relay (JV): 4, CCA (Bainbridge, Rogers, Reighard, Johnson), 49.54.
4x100-meter relay (varsity),: 5, CCA (Stopko, Siders, Bandy, Shores), 47.89.
4x400-meter relay (JV) —7, CCA (Chalfant, DeHaan, Buffard, VanZante), 4:30.95.
4x400-meter relay (varsity): 7, CCA (Goldsmith, Goldsmith, Toy, Johanson), 3:55.62.
Results provided by Andrew Kauder Racing.