• warning: Parameter 2 to ed_classified_link_alter() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/common.inc on line 2945.
  • warning: Parameter 2 to ed_classified_link_alter() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/common.inc on line 2945.
  • warning: Parameter 2 to ad_flash_adapi() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/module.inc on line 497.
  • warning: Parameter 2 to ad_flash_adapi() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/module.inc on line 497.
  • warning: Parameter 2 to ad_flash_adapi() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/module.inc on line 497.
  • warning: Parameter 2 to ad_flash_adapi() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/module.inc on line 497.
  • warning: Parameter 2 to ad_flash_adapi() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/module.inc on line 497.
  • warning: Parameter 2 to ad_flash_adapi() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/module.inc on line 497.
  • warning: Parameter 2 to ad_flash_adapi() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/module.inc on line 497.
  • warning: Parameter 2 to ad_flash_adapi() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/module.inc on line 497.
  • warning: Parameter 2 to ad_flash_adapi() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/module.inc on line 497.
  • warning: Parameter 2 to ad_flash_adapi() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/module.inc on line 497.

Clipper girls and boys finish fourth in May 1 home meet

Spartans reign at Pacha Relays

North Liberty Leader
TIFFIN– The Solon Spartans led the way Thursday, May 1, at Clear Creek Amana’s (CCA) Pacha Relays, with the girls and boys winning with 132 and 149 points respectively. The Clipper squads were both in fourth place in overall team points with 70.5 (girls) and 65 (boys).
CCA’s Natalie Brimeyer won the 100-meter hurdles in 15.86 seconds with Mia Smith right behind her at 16.77. Celine Fender, Amy Brant, Corrine Schwarting and Brimeyer brought the 4x100-meter relay to the win in 1:48.83 while Smith, Fender, Brant and Brimeyer won the 800-meter sprint medley in 1:54.48, and Smith, Fender, Schwarting and Brimeyer won the shuttle hurdle relay in 1:07.32.
Tanner Bandy won the 400-meter dash in 52.10 seconds and was second in the high jump by clearing 5’10. Jack Murray won the 800-meter run in 2:06.82 and was second in the 1,600-meter run in 4:41.77.
CCA results as posted by Clear Creek Amana High School:

Women’s team rankings: 1, Solon, 132.00. 2, Assumption, 129.00. 3, Mount Vernon, 104.00. 4, CCA, 70.50. 5, Williamsburg, 61.50. 6, Regina, 45.00. 7, Tipton, 25.00. 8, B-G-M, 21.00.

100-meter dash: 6, Megan Hall, 28.93. 9, Karen Bolenga, 13.98. 14, Julianna Henkle, 15.37.
200-meter dash: 12, Edaesha Johnson, 30.53.
400-meter dash: 9, Jacquelyn Bunch, 1:13.15. 10, Kyla Williams, 1:13.73.
800-meter run: 13, Kasi Smith, 2:54.21. 16, Lori Drake, 3:06.66. 18, Williams, 3:20.09.
100-meter hurdles: 1, Natalie Brimeyer, 15.86. 2, Mia Smith, 16.77.
1,500-meter run: 13, Emilie Harder, 6:01.13. 16, CC Attalla, 6:41.77. 18, Katelynn Feeney, 8:21.12.
400-meter hurdles: 7, Ashley Prusha, 1:19.82.
Discus: 8, Molly Villhauer, 95-07. 11, Mariah Roller, 84-05.
High jump: 5, Prusha, 4-02.00.
Long jump: 5, Corrine Schwarting, 15-10.50. 6, Tyhesia Simpson, 15-05.25. 11, Bolenga, 14-07.50.
Shot put: 2, Villhauer, 39-04.50. 16, Shalisa Burks, 27-00.50. 17, Emily Broghammer, 26-10.75. 18, Roller, 26-02.00.
4x100-meter relay: 5, CCA “A” (M. Smith, Celine Fender, Simpson, Bolenga), 54.30. CCA “B” (Burks, Reagan Heath, Roller, Broghammer), 1:11.41.
4x200-meter relay: 1, CCA “A” (Fender, Amy Brant, Schwarting, Brimeyer), 1:48.83. 16, CCA “B” (Prusha, Burks, Henkle, Heath), 2:15.46.
4x400-meter relay: 7, CCA “A” (Schwarting, Megan Lukas, Hall, Kaitlin Riggle), 4:35.06. 13, CCA “B” (Alivea Carnahan, Bunch, Drake, Prusha), 5:14.51.
4x800-meter relay: 7, CCA (Harder, K. Smith, Carnahan, Drake), 12:06.44.
400-meter shuttle hurdle relay: 1, CCA (M. Smith, Fender, Brant, Brimeyer), 1:07.32.
800-meter sprint medley relay: 1, CCA (M. Smith, Fender, Brant, Brimeyer), 1:54.48.
1,600-meter distance medley relay: 4, CCA (Simpson, Johnson, Lukas, Riggle), 4:53.15.

Men’s team rankings: 1, Solon 149.00. 2, Williamsburg, 107.00. 3, Mount Vernon, 104.00. 4, CCA, 65.00. 5, Regina, 42.00. 6, Wilton, 30.00. 7, Assumption, 26.00. 8, Tipton, 25.00. 9, Durant, 7.00.

100-meter dash: 5, Daniel Goldsmith, 11.87. 9, Artez Johnson, 11.99.
200-meter dash: 3, Tanner Bandy, 23.33. 12, Keyan McAreavy, 25.45.
400-meter dash: 1, Bandy, 52.10. 13, Robby Swails, 56.82.
800-meter run: 1, Jack Murray, 2:06.82. 15, Drake Mougin, 2:21.13. 19, Kage Hinricks, 2:27.38.
110-meter hurdles: 4, Cooper Secrest-Seelman, 17.39. 8, Grant Riggan, 19.11.
1,600-meter run: 2, Murray, 4:41.77. 11, Eric Douglass, 5:18.24. 16, Ben Oxley, 5:44.57.
3,200-meter run: 7, Hinricks, 11:37.64. 12, Oxley, 12:13.56. 14, Ben Szot, 12:46.08.
400-meter hurdles: 5, Secrest-Seelman, 1:03.15. 11, Tyler Kasper, 1:08.87.
Discus: 12, Drew Wagner, 109-08. 16, Riggan, 101-00. 23, Alec Morris, 82-09.
High jump: 2, Bandy, 5-10.00.
Long jump: 7, Cory Siders, 19-02.00. 9, Kasper, 18-08.25. 11, Austen Carnahan, 17-08.50.
Shot put: 3, Wagner, 50-01.50. 12, Swails, 40-02.00. 15, Carter Hertel, 37-05.00.
4x100-meter relay: 5, CCA (Artez Johnson, Ian McDonald, Mitch Stopko, Daniel Goldsmith), 46.91.
4x200-meter relay: 8, CCA “A” (Daniel Goldsmith, David Goldsmith, Kasper, Johnson), 1:40.08. 17, CCA “B” (Jacoby Reighard, Oleg Heimovics, Markell White, Joseph Van Zante), 1:50.30.
4x400-meter relay: 12, CCA “A” (David Goldsmith, Siders, Derek Toy, Trevor Toy), 4:00.61. 15, CCA “B” (Riggan, Jordan Smith, Luke Wingert, Jack Wingert), 4:15.83.
4x800-meter relay: 7, CCA “A” (Douglass, Mougin, Murray, Morris), 9:01.39. 10, CCA “B” (Austin Smith, Albin L-Fossburg, Wingert, Wingert), 9:54.36.
440-meter shuttle hurdle relay: 4, CCA (Kasper, Toy, Toy, Secrest-Seelman), 1:09.27.
1,600-meter distance medley relay: 5, CCA (McDonald, Siders, Swails, Morris), 4:09.97.