• warning: Parameter 2 to ed_classified_link_alter() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/common.inc on line 2968.
  • warning: Parameter 2 to ed_classified_link_alter() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/common.inc on line 2968.

Clipper JV wrestlers compete at Marion Invitational

Jensen and Upah earn championships

North Liberty Leader
MARION– Clear Creek Amana (CCA) Junior Varsity (JV) wrestlers competed Saturday, Dec. 10, in the 2016 Marion JV Invitational. Grant Jensen and Jonah Upah were crowned champions with Shiloh Robbins, Dominique Mosier, Austin McCarty and Grant Haman finishing the day in second place. Thomas Macumber and Kyle Pitlick placed third in their weight brackets while Jordan York and Dillan Gonzalez were fourth-place finishers.

Marion JV Invite 2016 Results for Clear Creek Amana
Shiloh Robbins’s place is 2nd and has scored 12.00 team points.
Round 1: Shiloh Robbins (Clear Creek Amana) won by fall over Jacob Cline (BGM) (Fall 1:54)
Round 2: Spencer Yilek (Belle Plaine) won by decision over Shiloh Robbins (Clear Creek Amana) (Dec 11-8)
Round 3: Shiloh Robbins (Clear Creek Amana) won by decision over Dallas Miller (Mid-Prairie) (Dec 4-2)

Jordan York’s place is 4th and has scored 4.00 team points.
Round 1: Darnell Pearson (Prairie, CR) won by decision over Jordan York (Clear Creek Amana) (Dec 3-2)
Round 2: Jesse Wade (Linn-Mar) won by decision over Jordan York (Clear Creek Amana) (Dec 12-9)
Round 3: Trent Fuessel (Bettendorf) won by decision over Jordan York (Clear Creek Amana) (Dec 4-2)

Grant Jensen’s place is 1st and has scored 17.00 team points.
Round 1: Grant Jensen (Clear Creek Amana) won by major decision over Samuel Gisaya (Linn-Mar) (Maj13-4)
Round 2: Grant Jensen (Clear Creek Amana) won by decision over Ben Litterer (West Delaware) (Dec 6-0)
Round 3: Grant Jensen (Clear Creek Amana) won by fall over Cody Roberts (BGM) (Fall 1:32)

Dominique Mosier’s place is 2nd and has scored 12.00 team points.
Round 1: Dominique Mosier (Clear Creek Amana) won by fall over Kaelyb Gerlt (Wilton) (Fall 1:09)
Round 2: Beau Stutzman (Mid-Prairie) won by decision over Dominique Mosier (Clear Creek Amana) (Dec 2-0)
Round 3: Dominique Mosier (Clear Creek Amana) won by decision over Nolan Cook (CR Jefferson) (Dec 4-3)

Austin McCarty’s place is 2nd and has scored 12.00 team points.
Round 1: Kolby Corum (Lisbon) won by tech fall over Austin McCarty (Clear Creek Amana) (TF 17-1)
Round 2: Austin McCarty (Clear Creek Amana) won by decision over Roark Martin (Linn-Mar) (Dec 2-0)
Round 3: Austin McCarty (Clear Creek Amana) won by fall over Collin Cincola (Bettendorf) (Fall 0:29)

Dillan Gonzalez’s place is 4th and has scored 4.00 team points.
Round 1: Dillan Gonzalez (Clear Creek Amana) won by decision over Christian Draves (Marion) (Dec 7-6)
Round 2: Clayton Walthart (East Buchanan) won by fall over Dillan Gonzalez (Clear Creek Amana) (Fall 3:42)
Round 3: Shane Scott (Xavier, CR) won by major decision over Dillan Gonzalez (Clear Creek Amana) (Maj 13-1)

Thomas Macumber’s place is 3rd and has scored 9.00 team points.
Round 1: Isaac Boucher (Mid-Prairie) won by fall over Thomas Macumber (Clear Creek Amana) (Fall 0:53)
Round 2: Nate Miller (Marion) won by fall over Thomas Macumber (Clear Creek Amana) (Fall 0:26)
Round 3: Thomas Macumber (Clear Creek Amana) won by fall over Jacksen Snitselaar (Linn-Mar) (Fall 3:28)

Kyle Pitlick’s place is 3rd and has scored 7.00 team points.
Round 1: Samuel Kessel (Louis Muscatine) won by fall over Kyle Pitlick (Clear Creek Amana) (Fall 0:48)
Round 2: Dan Coughlin (Linn-Mar) won by fall over Kyle Pitlick (Clear Creek Amana) (Fall 0:55)
Round 3: Kyle Pitlick (Clear Creek Amana) won in sudden victory: 1 over Antonio Durkin (Bettendorf) (SV-1 9-7)

Grant Haman’s place is 2nd and has scored 14.00 team points.
Round 1: Grant Haman (Clear Creek Amana) won by fall over Nicholas Constantinides (Bettendorf) (Fall 1:13)
Round 2: Grant Haman (Clear Creek Amana) won by fall over Jimmy Burke (Xavier, CR) (Fall 0:55)
Round 3: Keegan Kehrli (East Buchanan) won by fall over Grant Haman (Clear Creek Amana) (Fall 2:25)

Jonah Upah’s place is 1st and has scored 16.00 team points.
Round 1: Jonah Upah (Clear Creek Amana) won by decision over Jacob Bachelder (Anamosa) (Dec 1-0)
Round 2: Jonah Upah (Clear Creek Amana) won by fall over Jonothan Shult (West Liberty) (Fall 1:40)
Round 3: Jonah Upah (Clear Creek Amana) won by decision over Zach Hart (Linn-Mar) (Dec 3-0)