• warning: Parameter 2 to ed_classified_link_alter() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/common.inc on line 2968.
  • warning: Parameter 2 to ed_classified_link_alter() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/common.inc on line 2968.

A good night for the Creek Boys

CCA, Solon and IC West run in Clippers’ home meet

North Liberty Leader
TIFFIN– They finally got out on the track for a meet Thursday, April 5, at Clear Creek Amana (CCA) High School in Tiffin as the Clippers (aka The Creek Boys) hosted their home track and field meet three cold, wet, windy and snowy weeks or so after the end of the indoor season. While the Creek Boys didn’t put up any wins, coach Ben Robison was thrilled with how the day went for his squad.
“Tonight was a GREAT Night for CCATF! I was a little nervous about how the boys would handle the long layoff between our indoor portion of the season to tonight with all of the meet cancellations,” Robison said. “My guys performed about as good as I could have ever expected with that layoff and the chilly weather. WHAT A NIGHT!”
Seb Johanson nailed the runner-up spot in the 110-meter hurdles. The 800-meter sprint medley relay (Matt Brimeyer, Trever Stockman, Darius Moore and Harrison Cory) finished third and set a new school record in the process. Kaden McAreavy, Quinten Gisleson, Jack Sexton and Nick O’Connor were also third and put up the fourth-best time (for the event) in the history of CCA track and field. Jack Sexton was fourth in the 1,600-meter run and put up the second-best all-time finish for that event while Brimeyer, Seb Johanson, Stockman and Alex Figueroa posted the fourth-best all-time finish in the 4x100 relay.
Robison celebrated the top-five marks, “Some HUGE PRs (personal records), and some pretty incredible marks considering how early (in the season) it is! It was a great opening meet for us, and we have some great stuff to build on. I cannot wait to get firing on all cylinders!”
The Trojans of Iowa City West High also had a good evening in Tiffin with four wins in the unscored meet. Cole Mabry won in the 400-meter low hurdles and joined Caden Fedeler, Gabe Caruthers and Austin West in the winning 440-meter shuttle hurdle relay. Kolby Greiner won the 1,600-meter run and Caruthers, Seybian Sims, West and Jeff Garbutt took gold in the 4x400 relay.
The Solon Spartans also had a good showing with Tyler Linderbaum and Luke Ira winning the shot put and 110-meter high hurdles, respectively.
The Creek Boys head to Benton Community High School in Van Horne on Friday, April 13, for an invitational meet starting at 4:30 p.m. and are at Lynn Stadium in Newton on Thursday, April 19, at 4:30 p.m. CCA’s Pacha Relays are set for Thursday, April 26, in Tiffin at 4:45 p.m.
The Spartans travel to the Brady St. Stadium in Davenport on Thursday, April 12, for a 4 p.m. invitational and will host their home meet on Tuesday, April 17, at 4:15 p.m.
The Trojans are at Dalzell Field in Dubuque Thursday, April 12, for Dubuque Senior’s meet starting at 4:30 p.m. and will host their home meet (rescheduled from Saturday, April 7) Saturday, April 14, at 10:30 a.m.

Results as compiled by Kauder Racing, LLC
High jump: 4, AJ Coons, Solon, 5-8. 5, Seb Johanson, CCA, 5-8. 7, Seybian Sims, IC West, 5-6. 10, Colton Hoffman, Solon, 5-6. 17, Cade Chapman, Solon, 5-2.
Long jump: 7, Harrison Cory, CCA, 19-7 1/4. 8, Ryan Geistkemper, Solon, 18-10. 10, Adam Bock, Solon, 18-8. 11, Payton Herdliska, Solon, 18-6 3/4. 12, Caden Fedeler, IC West, 18-6. 17, Shamar Wyatt, IC West, 18-1. 22, Dylan Sheely, CCA, 17-2 1/4. 23, Anthony Forte, IC West, 16-9 1/4. 26, Mekhi Williams, CCA, 16-4 1/4. 30, Peter Breitbach, IC West, 15-4.
Shot put: 1, Tyler Linderbaum, Solon, 53-3. 3, Rocky Lensing, Solon, 48-4 4, Jonathan Gannon, IC West, 48-4. 8, Kyle Puettman, Solon, 42-1. 10, Tom Adolph, IC West, 41-9. 14, Cade Tucker, Solon, 40-9. 23, Enutifa Gamia, IC West, 36-3. 31, Stone Grell, CCA, 33-0. 36, Thomas Macumber, CCA, 32-1. 37, Arron Feinberg, CCA, 31-11. 38, Derick King, CCA, 31-10. 40, Xavi Hernandez, CCA, 31-6. 43, Eric Zierke, CCA, 30-2.
Discus: 2, Gannon, IC West, 156-6. 3, Landon Green, IC West, 143-1 1/2. 4, Ethan Postler, IC West, 140-7. 5, Luke Schaeckenbach, Solon, 138-7. 6, Hayes Dierson, Solon, 135-3 1/2. 7, Linderbaum, Solon, 134-3 1/2. 13, Grant Kollar, Solon, 117-6 1/2. 14, TJ Bollers, CCA, 116-11. 20, King, CCA, 100 1/2. 22, Zierke, 98-0. 26, Grell, CCA, 94-1. 28, Macumber, CCA, 92-10 1/2. 33, Tyler Halverson, IC West, 85-11. 37, Feinberg, CCA, 83-11. 41, Hernandez, CCA, 74-9.
800-meter sprint medley relay: 3, CCA “A” (Matt Brimeyer, Trever Stockman, Darius Moore, Harrison Cory), 1:39.17. 4, IC West “A” (Jackson Steburg, Quinn Foerstner, Andre White, Dante Eldridge), 1:39.67. 8, Solon “A” (Kendrick Harris, Spencer Wegmann, Jackson Pipolo, Ben Krutzfeldt), 1:40.97. 9, IC West “B” (Tyuss Bell, Fabian Brown, Kalen Coker-Haworth, Ehab Abdalla), 1:43.13. 15, Solon “B” (Luke Luu, Danny Knezevich, Jackson Ryan, Brayden Rickertson), 1:47.63. 16, CCA “B” (Jackson Rosenberg, Alex Swim, Kaden Gisleson, Tom Johnson), 1:48.50.
3,200-meter run: 4, Brandon Barker, CCA, 10:37.96. 5, Ken Wilbur, IC West, 10:39.14. 6, Cole Liebe, CCA, 10:39.59. 8, Hunter Bagan, 10:56.34. 10, Eddie Dowling, IC West, 11:12.72. 12, Jack Gray, IC West, 11:19.72. 14, Ethan Kober, Solon, 11:26.40. 15, Jonathan Shilyansky, IC West, 11:27.04. 19, Shiloh Robbins, CCA, 11:40.57. 25, Alex Nelson, IC West, 12:23.33.
4x800-meter relay: 2, IC West “A” (Jeff Garbutt, Ian Prescott, Ethan McAreavy, Ethan Goers), 8:28.54. 3, CCA “A” (Kaden McAreavy, Gisleson, Jack Sexton, Nick O’Connor), 8:33.86. 5, IC West “B” (Raymond Yang, Nandjill Elola, Alex Wang, Owen Millers), 8:55.10. 11, CCA “B” (Tyler Schrepfer, Drayden Johnson, Ethan Fairholm, Andrew Suther), 9:55.23. 13, Solon “A” (Ben DeValk, Westen Stiegelmeyer, Brad Yeomans, Tyler Bilskie), 10:02.60.
440-meter shuttle hurdle relay: 1, IC West “A” (Cole Mabry, Caden Fedeler, Gabe Caruthers, Austin West), 1:02.20. 5, CCA “A” (Brimeyer, Stockman, Johanson, Andrew Swails), 1:04.14. 8, Solon “A” (Thomas Brandt, AJ Coons, Ryan Geistkemper, Luke Ira), 1:04.73. 13, IC West “B” (Jason Lu, Nick Fleckenstein, Ian McAreavy, Zach Anderson), 1:14.41.
100-meter dash: 25, Luu, Solon, 13.20. 26, Mason Stanfield, CCA, 13.26. 34, Owen, McAreavy, IC West, 13.67. 35, Tanner Mohr, IC West, 13.75. 38, Caleb Kirk, 13.93. 39, Trace Johanson, 13.97. 40, Sam Noska, CCA, 14.29. 42, Kain Wallace, CCA, 15.03. 45, Pasil Salih, IC West, 15.55. 46, Brock Reimers, Solon, 15.83.
1,600-meter distance medley relay: 4, IC West “A” (Steburg, Foerstner, Mason Sorge, Yousif Salama), 3:51.28. 5, CCA “A” (Sheely, Alex Figueroa, Jack Butler, Jordan Wolfe), 3:55.66. 8, IC West “B” (Eric Torres, Anthony Forte, Grahm Goering, Joey Goodman), 4:05.37. 12, Solon “A” (Mason Stahle, Jack Bell, Dillon Hoit, Brayton Bair), 4:14.69. 19, Solon “B” (Brady Stotler, Lucas Walker, Noelan Garbes, Bo Janssen), 4:38.97.
400-meter dash: 3, Ehab Abdalla, IC West, 55.06. 5, Nick Johnson, IC West, 56.06. 6, Gisleson, CCA, 56.35. 20, I. McAreavy, IC West, 1:03.75. 21, D. Johnson, CCA, 1:03.86. 23, David Bluder, Solon, 1:04.24. 25, Cade Chapman, Solon, 1:05.32.
4x200-meter relay: 2, IC West “A” (Eldridge, Sims, Caruthers, West), 1:31.14. 8, CCA “A” (Moore, Cory, Stockman, Bollers), 1:35.11. 10, Solon “A” (Bock, Pipolo, Coons, Wegmann), 1:35.99. 13, IC West “B” (Anthony Oracion, Breitbach, Brown, Sorge), 1:40.32. 17, Solon “B” (Ryan, Brayden Rickertson, Knezevich, Colton Hoffman), 1:43.57. 19, CCA “B” (Sheely, Rosenberg, K. Gisleson, Riley Wolfe), 1:44.60.
110-meter hurdles: 1, Luke Ira, Solon, 15.53. 2, S. Johanson, CCA, 15.81. 5, Mabry, IC West, 16.13. 7, Fedeler, IC West, 17.00.
800-meters: 2, E. McAreavy, IC West, 2:06.24. 3, Goers, IC West, 2:09.63. 4, K. McAreavy, 2:10.19. 5, Prescott, IC West, 2:11.97. 6, R. Yang, IC West, 2:13.21. 9, T. Johnson, CCA, 2:13.63. 19, Brad Yeomans, Solon, 2:23.73. 30, Fairholm, CCA, 2:36.32. 31, Stiegelmeyer, Solon, 2:38.68. 32, Garbes, Solon, 2:41.26.
200-meter dash: 4, Figueroa, CCA, 25.01. 10, Butler, CCA, 25.62. 11, Stahle, Solon, 25.93. 18, Oracion, IC West, 26.86. 24, O. McAreavy, IC West, 27.73. 27, Matt Folkerts, Solon, 27.98. 34, T. Johanson, CCA, 28.48. 37, Caleb Kirk, IC West, 29.09. 42, Salih, IC West, 33.59.
400-meter hurdles: 1, Mabry, IC West, 56.50. 7, Fedeler, IC West, 1:01.84. 9, Brandt, Solon, 1:02.29. 11, Lu, IC West, 1:02.64. 21, Swails, 1:08.03. 24, Bongain Mazibo, IC West, 1:12.65.
1,600-meter run: 1, Kolby Greiner, IC West, 4:30.10. 4, Jack Sexton, CCA, 4:35.93. 6, Will Conrad, IC West, 4:47.18. 7, Nick O’Connor, CCA, 4:49.94. 10, Yousif Salama, IC West, 4:56.11. 13, Brandon Barker, CCA, 5:00.14. 16, Tysen Skopec, IC West, 5:05.90. 17, Liebe, CCA, 5:10.36. 18, Phillipe, Jay, IC West, 5:14.69. 22, Ethan Kober, Solon, 5:21.89. 24, Robbins, CCA, 5:25.48. 25, Tyler Bilskie, Solon, 5:25.52. 29, Quinten Eberly, IC West, 5:31.91. 30, A. Wang, 5:32.41. 31, Rabi Alaya, IC West, 5:33.68. 35, Ben DeValk, Solon, 5:36.88. 39, Joey Goodman, IC West, 5:51.95. 41, Jacob Greenlee, IC West, 6:03.28. 42, Suther, CCA, 6:16.19. 43, Elijah McInnis, Solon, 6:35.61.
4x100-meter relay: 5, Solon “A” (Kendrick Harris, Bock, Wegmann, Ira), 45.02. 7, CCA “A” (Brimeyer, S. Johanson, Stockman, Figueroa), 45.50. 10, IC West “A” (Foerstner, Bell, White, Steburg), 46.24. 16, IC West “B” (Torres, Wyatt, Brown, Anderson), 48.66. 21, Solon “B” (Stotler, Miles Fuller, Lucas Walker, Herdliska), 52.35. 23, CCA “B” (Noska, Williams, T. Johanson, Kain Wallace), 54.39.
4x400-meter relay: 1, IC West “A” (Caruthers, Sims, West, Garbutt), 3:23.08. 5, CCA “A” (Cory, Moore, Bollers, Butler), 3:41.97. 6, IC West “B” (Fleckenstein, Kalen Coker-Haworth, N. Johnson, Goering), 3:44.16. 8, CCA “B” (K. McAreavy, Sexton, Gisleson, J. Wolfe), 3:45.90. 10, Solon “A” (Brandt, Geistkemper, Hoit, Krutzfeldt), 3:49.32. 16, CCA “D” (Sheely, unknown, unknown, unknown), 4:03.27. 21, CCA “C” (Nick O’Connor, unknown, unknown, unknown), 4:13.05. 23, CCA “E” (Fairholm, unknown, unknown, unknown), 4:24.05.