• warning: Parameter 2 to ed_classified_link_alter() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/common.inc on line 2968.
  • warning: Parameter 2 to ed_classified_link_alter() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/common.inc on line 2968.

Trojan wrestlers win Burlington’s six-team Dick Mellinger Invitational

Williams, Brands, Rohweder and Snow crowned champions

North Liberty Leader
BURLINGTON– Iowa City West High’s Trojans won the Dick Mellinger Invitational wrestling tournament hosted by Burlington High School Saturday, Dec. 3. The Trojans topped the six-team field with 362 points and placed all 11 wrestlers in the top four places in their weight classes.
Kaleb Williams (120 pounds), Nelson Brands (152), Carter Rohweder (160) and Guy Snow (220) all won their weight classes.

Dick Mellinger Invitational Results for Iowa City West
106: Jackson Brennan (6-1) placed second and scored 34.00 team points.
Round 1: Jackson Brennan (Iowa City West) 6-1 received a bye () (Bye)
Round 2: Jackson Brennan (Iowa City West) 6-1 received a bye () (Bye)
Round 3: Jackson Brennan (Iowa City West) 6-1 won by fall over Joel Johnston (Keokuk) 3-2 (Fall 1:08)
Round 4: Cameron Heinz (Davenport Central) 5-0 won by decision over Jackson Brennan (Iowa City West) 6-1 (Dec 4-2)
Round 5: Jackson Brennan (Iowa City West) 6-1 won by fall over Trenton Elliott (Ottumwa) 3-4 (Fall 1:12)
113: Keaton Speicher (5-2) placed second and scored 32.00 team points.
Round 1: Keaton Speicher (Iowa City West) 5-2 won by fall over Clayton Murphy (Ottumwa) 3-4 (Fall 5:44)
Round 2: Keaton Speicher (Iowa City West) 5-2 won by fall over Tres Merydith (Keokuk) 1-4 (Fall 0:46)
Round 3: Keaton Speicher (Iowa City West) 5-2 received a bye () (Bye)
Round 4: Duncan Delzell (Burlington) 5-0 won by major decision over Keaton Speicher (Iowa City West) 5-2 (MD 9-1)
Round 5: Keaton Speicher (Iowa City West) 5-2 won by major decision over Tateum Park (Davenport North) 6-4 (MD 15-6)
120: Kaleb Williams (6-1) placed first and scored 37.00 team points.
Round 1: Kaleb Williams (Iowa City West) 6-1 won by major decision over Ian Taylor (Burlington) 3-2 (MD 17-4)
Round 2: Kaleb Williams (Iowa City West) 6-1 received a bye () (Bye)
Round 3: Kaleb Williams (Iowa City West) 6-1 received a bye () (Bye)
Round 4: Kaleb Williams (Iowa City West) 6-1 received a bye () (Bye)
Round 5: Kaleb Williams (Iowa City West) 6-1 won by decision over Nathanael Shoemaker (Ottumwa) 5-2 (Dec 10-7)
126: Hunter Davis (4-3) placed third and scored 27.00 team points.
Round 1: Ashton Meyers (Keokuk) 5-0 won by fall over Hunter Davis (Iowa City West) 4-3 (Fall 3:34)
Round 2: Hunter Davis (Iowa City West) 4-3 received a bye () (Bye)
Round 3: Hunter Davis (Iowa City West) 4-3 received a bye () (Bye)
Round 4: Hunter Davis (Iowa City West) 4-3 received a bye () (Bye)
Round 5: Jacob Fitzner (Ottumwa) 5-1 won by fall over Hunter Davis (Iowa City West) 4-3 (Fall 1:03)
132: Miguel Paredes (2-5) placed fourth and scored 19.00 team points.
Round 1: Vincent Vass (Ottumwa) 5-2 won by fall over Miguel Paredes (Iowa City West) 2-5 (Fall 5:10)
Round 2: Miguel Paredes (Iowa City West) 2-5 received a bye () (Bye)
Round 3: Brant O`Shea (Keokuk) 5-0 won by fall over Miguel Paredes (Iowa City West) 2-5 (Fall 2:29)
Round 4: Miguel Paredes (Iowa City West) 2-5 won by fall over Noah Schoephorster (Davenport North) 5-6 (Fall 1:36)
Round 5: Andrew Smith (Davenport Central) 2-3 won by fall over Miguel Paredes (Iowa City West) 2-5 (Fall 4:58)
152: Nelson Brands (7-0) placed first and scored 42.00 team points.
Round 1: Nelson Brands (Iowa City West) 7-0 received a bye () (Bye)
Round 2: Nelson Brands (Iowa City West) 7-0 won by fall over Cody Ponce (Davenport Central) 2-3 (Fall 1:52)
Round 3: Nelson Brands (Iowa City West) 7-0 won by fall over Shane Reid (Keokuk) 2-3 (Fall 1:50)
Round 4: Nelson Brands (Iowa City West) 7-0 won by fall over Dylan Skinner (Ottumwa) 3-4 (Fall 3:02)
Round 5: Nelson Brands (Iowa City West) 7-0 won by fall over Brennan Creelman (Burlington) 4-1 (Fall 5:12)
160: Carter Rohweder (7-0) placed first and scored 42.00 team points.
Round 1: Carter Rohweder (Iowa City West) 7-0 received a bye () (Bye)
Round 2: Carter Rohweder (Iowa City West) 7-0 received a bye () (Bye)
Round 3: Carter Rohweder (Iowa City West) 7-0 won by fall over Drake Bailey (Burlington) 2-3 (Fall 0:15)
Round 4: Carter Rohweder (Iowa City West) 7-0 won by fall over Lanfuya Kargbo (Davenport Central) 3-2 (Fall 1:03)
Round 5: Carter Rohweder (Iowa City West) 7-0 won by fall over Jonathan Morales (Ottumwa) 5-2 (Fall 1:35)
170: Ashton Stumpf (6-1) placed second and scored 34.00 team points.
Round 1: Ashton Stumpf (Iowa City West) 6-1 won by fall over Dakota Wright (Davenport North) 6-5 (Fall 4:23)
Round 2: Ashton Stumpf (Iowa City West) 6-1 won by fall over Brody Johnson (Burlington) 2-3 (Fall 2:35)
Round 3: Ashton Stumpf (Iowa City West) 6-1 received a bye () (Bye)
Round 4: Ashton Stumpf (Iowa City West) 6-1 won by fall over Lucas Woods (Davenport Central) 1-4 (Fall 2:37)
Round 5: Joey Mitchell (Ottumwa) 7-0 won by major decision over Ashton Stumpf (Iowa City West) 6-1 (MD 11-2)
182: Landon Green (5-2) placed second and scored 34.00 team points.
Round 1: Landon Green (Iowa City West) 5-2 won by fall over Tucker Shepard (Ottumwa) 3-4 (Fall 1:03)
Round 2: Landon Green (Iowa City West) 5-2 won by fall over Nate Pemberton (Davenport North) 4-7 (Fall 4:57)
Round 3: Landon Green (Iowa City West) 5-2 received a bye () (Bye)
Round 4: Landon Green (Iowa City West) 5-2 received a bye () (Bye)
Round 5: Spencer Sherwood (Burlington) 5-0 won by fall over Landon Green (Iowa City West) 5-2 (Fall 1:28)
220: Guy Snow (5-1) placed first and scored 42.00 team points.
Round 1: Guy Snow (Iowa City West) 5-1 won by fall over Shai Guido (Ottumwa) 4-3 (Fall 0:40)
Round 2: Guy Snow (Iowa City West) 5-1 received a bye () (Bye)
Round 3: Guy Snow (Iowa City West) 5-1 received a bye () (Bye)
Round 4: Guy Snow (Iowa City West) 5-1 won by fall over Isiah Gray (Davenport North) 8-3 (Fall 2:36)
Round 5: Guy Snow (Iowa City West) 5-1 won by fall over Cameron Kemp (Burlington) 2-3 (Fall 2:12)
285: Enutifa Gamia (2-5) placed fourth and scored 19.00 team points.
Round 1: Jerry Glenn (Keokuk) 4-1 won by fall over Enutifa Gamia (Iowa City West) 2-5 (Fall 1:14)
Round 2: Enutifa Gamia (Iowa City West) 2-5 won by fall over Benjamin George (Davenport Central) 1-4 (Fall 1:09)
Round 3: Enutifa Gamia (Iowa City West) 2-5 received a bye () (Bye)
Round 4: Broc Garlow (Burlington) 3-2 won by fall over Enutifa Gamia (Iowa City West) 2-5 (Fall 1:44)
Round 5: JACOB BROWNLEE (Ottumwa) 7-0 won by fall over Enutifa Gamia (Iowa City West) 2-5 (Fall 1:49)

Team results: 1, Iowa City West, 362.0. 2, Ottumwa, 347.0. 3, Burlington, 333.0. 4, Keokuk, 242.0. 5, Davenport North, 186.0. 6, Davenport Central, 183.0.