• warning: Parameter 2 to ed_classified_link_alter() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/common.inc on line 2968.
  • warning: Parameter 2 to ed_classified_link_alter() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/common.inc on line 2968.

Trojans crown three wrestlers at Dick Mellinger Invitational

West ties with Ottumwa for team title

North Liberty Leader
BURLINGTON– Iowa City West High crowned three champions in Burlington High School’s Dick Mellinger Wrestling Invitational Saturday, Dec. 5.
Keaton Speicher won the 113-pound bracket after pinning Mediapolis’ Isaac Bybee in 3:28; Nelson Brands took the 145-pound bracket by pinning Keokuk’s Donnie Rose in 5:35; and Donovan Doyle won at 195 pounds with a fall in 1:40 over Burlington’s Mason Hartman.
West and Ottumwa tied for first place in team points with 366. Mediapolis was third with 326, followed by Keokuk (322), Burlington (210) and Davenport North (89).

Results:
106: Hans Von Rabenau (Iowa City West): 2nd
Round 1: Hans Von Rabenau (Iowa City West) over CLAYTON MURPHY (Ottumwa) (Fall 1:33)
Round 2: Cauy Massner (Mediapolis) over Hans vonRabenau (Iowa City West) (Dec 7-1)
Round 3: Hans Von Rabenau (Iowa City West) received a bye
Round 4: Hans Von Rabenau (Iowa City West) received a bye
Round 5: Hans Von Rabenau (Iowa City West) over Dalton Boudewyn (Keokuk) (Dec 8-7)

113: Keaton Speicher (Iowa City West): 1st
Round 1: Keaton Speicher (Iowa City West) over Isaac Bybee (Mediapolis) (Fall 3:28)
Round 2: Keaton Speicher (Iowa City West) received a bye
Round 3: Keaton Speicher (Iowa City West) received a bye
Round 4: Keaton Speicher (Iowa City West) over Jarrett Johnston (Keokuk) (Inj. [time])
Round 5: Keaton Speicher (Iowa City West) over Josh Enloe (Ottumwa) (Fall 1:43)

132: Aaron Stumpf (Iowa City West): 3rd
Round 1: Camiran Sadeghi (Keokuk) over Aaron Stumpf (Iowa City West) (MD 12-4)
Round 2: Aaron Stumpf (Iowa City West) over Johnathan Morales (Ottumwa) (Fall 1:36)
Round 3: Aaron Stumpf (Iowa City West) over Dylan Swinney (Davenport North) (MD 13-5)
Round 4: Preston Terry (Burlington) over Aaron Stumpf (Iowa City West) (Dec 11-4)
Round 5: Shea Swafford (Mediapolis) over Aaron Stumpf (Iowa City West) (TF 16-1 3:18)

145: Nelson Brands (Iowa City West): 1st
Round 1: Nelson Brands (Iowa City West) over Donnie Rose (Keokuk) (Fall 5:35)
Round 2: Nelson Brands (Iowa City West) over Brennan Creelman (Burlington) (Fall 1:45)
Round 3: Nelson Brands (Iowa City West) received a bye
Round 4: Nelson Brands (Iowa City West) over Zach Schocker (Davenport North) (TF 18-3 3:38)
Round 5: Nelson Brands (Iowa City West) over Mason Buster (Mediapolis) (Dec 4-3)

152: Ben Bertell (Iowa City West): 2nd
Round 1: Ben Bertell (Iowa City West) over Ben Wyatt (Keokuk) (Fall 3:56)
Round 2: Ben Bertell (Iowa City West) over Remmington Benz (Mediapolis) (Fall 5:36)
Round 3: Ben Bertell (Iowa City West) received a bye
Round 4: Ben Bertell (Iowa City West) over Brody Johnson (Burlington) (Dec 5-3)
Round 5: Justus Skinner (Ottumwa) over Ben Bertell (Iowa City West) (Dec 10-6)

182: Nate Kelsay (Iowa City West): 2nd
Round 1: Nate Kelsay (Iowa City West) over Noah Elkin (Keokuk) (Fall 3:17)
Round 2: Nate Kelsay (Iowa City West) over Riley Silva (Mediapolis) (Fall 5:21)
Round 3: Nate Kelsay (Iowa City West) received a bye
Round 4: Nate Kelsay (Iowa City West) over Jacob Carmen (Burlington) (Fall 1:03)
Round 5: Isaiah Cox (Ottumwa) over Nate Kelsay (Iowa City West) (Dec 3-2)

195: Donovan Doyle (Iowa City West): 1st
Round 1: Donovan Doyle (Iowa City West) over Mason  Hartman (Burlington) (Fall 1:40)
Round 2: Donovan Doyle (Iowa City West) over Nick Thomas (Davenport North) (Fall 0:29)
Round 3: Donovan Doyle (Iowa City West) over Zain Lay (Ottumwa) (Fall 1:01)
Round 4: Donovan Doyle (Iowa City West) over Jacob Briscoe (Keokuk) (MD 10-0)
Round 5: Donovan Doyle (Iowa City West) over Ethan Timmerman (Mediapolis) (SV-1 4-2)

285: Undel Hatchett (Iowa City West): 3rd
Round 1: Reid Padavich (Ottumwa) over Undel Hatchett (Iowa City West) (Fall 1:37)
Round 2: Undel Hatchett (Iowa City West) over TreAnte Williams (Davenport North) (Fall 1:39)
Round 3: Undel Hatchett (Iowa City West) over Cameron Kemp (Burlington) (Inj. [time])
Round 4: Jesse Belba (Keokuk) over Undel Hatchett (Iowa City West) (Fall 1:50)
Round 5: Undel Hatchett (Iowa City West) received a bye