• warning: Parameter 2 to ed_classified_link_alter() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/common.inc on line 2968.
  • warning: Parameter 2 to ed_classified_link_alter() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/common.inc on line 2968.

Trojans earn MVC All-Division swimming honors

Bruns named Mississippi Div. Swimmer of the Year

IOWA CITY– The 2017 Mississippi Valley Conference (MVC) All-Division Swimming selections were released Monday, Feb. 6, with 13 athletes named to First Team, Second Team or Honorable Mention slots.
Linn-Mar’s Tom Belin and his staff earned Mississippi Division Coach of the Year honors.
West High’s Noah Bruns and Waterloo’s Landon Albro shared Swimmer of the Year in the division.
Chris Cruise and his staff at Cedar Rapids Washington were named the Valley Division Coach of the Year. Washington’s Cameron Kelley took the division Swimmer of the Year title.
West’s Izaak Hajek, Sam Deyak, Brennon Keen and Ben Berhow were First Team picks for the 200-yard medley relay, Hajek and Berhow earned First Team honors for the 200-yard Individual Medley (IM) and Hajek also earned First Team for the 100-yard butterfly. Lane Griffis was a First Team pick in the 500-yard freestyle and the 100-yard breaststroke.
The Trojans topped the Division with a 5-0 conference record and 6-0 record overall.
2017 Mississippi Valley Conference All-Division Swimming Selections
Mississippi Division
Coach of the Year: Tom Belin and staff, Linn-Mar.
Swimmer of the Year: Noah Bruns, Iowa City West and Landon Albro, Waterloo (East and West combined).
200-yard medley relay
First Team: IC West (Izaak Hajek, Sam Deyak, Brennon Keen, Ben Berhow).
200-yard freestyle
Second Team: Tate Happel.
Honorable Mention: Ethan McAreavy, Coleman Riss.
200-yard IM
First Team: Hajek, Berhow.
50-yard freestyle
Second Team: Bruns.
Honorable Mention: Keen.
100-yard butterfly
First Team: Hajek.
100-yard freestyle
Second Team: Bruns, Keen.
500-yard freestyle
First Team: Lane Griffis.
Honorable Mention: Happel.
200-yard freestyle relay
Second Team: IC West (Bruns, Deyak, Berhow, McAreavy).
100-yard backstroke
Second Team: Berhow, Deyak.
Honorable Mention: Ben Schroeder, Nasim Abu-Dagga.
100-yard breaststroke
First Team: Griffis.
Second Team: Berhow, Deyak.
400-yard freestyle relay
Second Team: IC West (Bruns, Hajek, Keen, Griffis).
All-Academic Selections: Reid Thoeny, Orion Staskal.