• warning: Parameter 2 to ed_classified_link_alter() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/common.inc on line 2968.
  • warning: Parameter 2 to ed_classified_link_alter() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/common.inc on line 2968.

CCA’s Murphy and Rohret advance to district wrestling

Clippers tie with Mid-Prairie in team points

North Liberty Leader
WILLIAMSBURG– Clear Creek Amana’s (CCA) Quinn Murphy and Andrew Rohret survived a Class 2A Sectional Wrestling Tournament Saturday, Feb. 4, and will advance to a state-qualifying district tournament Saturday, Feb. 11, at Williamsburg High School starting at noon.
Rohret won the 145-pound title by taking a 2-1 decision from Solon’s Zack Bevans to advance automatically while Murphy advanced as the runner-up at 138 pounds after falling to Solon’s Ben Carr in 5:58.
Solon took the team championship with 274 points followed by the host Raiders (226), Benton Community (175), Columbus/WMU (99) and CCA and Mid-Prairie (tie for fifth-place with 96 points each).
IHSAA 2A Sect. 3 Results for Clear Creek Amana
106: Samual Stevens (27-18) placed 4th and scored 9.00 team points.
Quarterfinal: Samual Stevens (Clear Creek-Amana) 27-18 received a bye
Semifinal: Grayson Kesterson (Williamsburg) 41-1 won by fall over Samual Stevens (Clear Creek-Amana) 27-18 (Fall 1:00)
3rd Place Match: Zeb Gnida (Solon) 30-15 won by decision over Samual Stevens (Clear Creek-Amana) 27-18 (Dec 10-5)

120: Austin Smiddy (5-15) placed 5th and scored 6.00 team points.
Quarterfinal: Hunter Northup (Benton Community) 21-18 won by fall over Austin Smiddy (Clear Creek-Amana) 5-15 (Fall 1:32)
Cons. Semi: Austin Smiddy (Clear Creek-Amana) 5-15 received a bye
5th Place Match: Austin Smiddy (Clear Creek-Amana) 5-15 received a bye

132: Jordan Delaney (20-11) placed 3rd and scored 13.00 team points.
Quarterfinal: Jordan Delaney (Clear Creek-Amana) 20-11 received a bye
Semifinal: Christian Haight (Solon) 33-19 won by decision over Jordan Delaney (Clear Creek-Amana) 20-11 (Dec 6-4)
3rd Place Match: Jordan Delaney (Clear Creek-Amana) 20-11 won by major decision over Nick Marovets (Williamsburg) 4-10 (MD 9-0)
2nd Place Match: Christian Haight (Solon) 33-19 won by rule over Jordan Delaney (Clear Creek-Amana) 20-11 (RULE)

138: Quinn Murphy (35-12) placed 2nd and scored 17.00 team points.
Quarterfinal: Quinn Murphy (Clear Creek-Amana) 35-12 received a bye
Semifinal: Quinn Murphy (Clear Creek-Amana) 35-12 won by major decision over Jose Maldonado (Williamsburg) 34-15 (MD 10-0)
1st Place Match: Ben Carr (Solon) 35-8 won by fall over Quinn Murphy (Clear Creek-Amana) 35-12 (Fall 5:58)
2nd Place Match: Quinn Murphy (Clear Creek-Amana) 35-12 won by rule over Jose Maldonado (Williamsburg) 34-15 (RULE)

145: Andrew Rohret (32-15) placed 1st and scored 22.00 team points.
Quarterfinal: Andrew Rohret (Clear Creek-Amana) 32-15 received a bye
Semifinal: Andrew Rohret (Clear Creek-Amana) 32-15 won by fall over Grant Franzenburg (Benton Community) 18-24 (Fall 1:25)
1st Place Match: Andrew Rohret (Clear Creek-Amana) 32-15 won by decision over Zack Bevans (Solon) 21-16 (Dec 2-1)

152: Seamus Poynton (13-28) placed 5th and scored 8.00 team points.
Quarterfinal: Brent Foster (Mid-Prairie) 23-21 won by fall over Seamus Poynton (Clear Creek-Amana) 13-28 (Fall 1:21)
Cons. Semi: Seamus Poynton (Clear Creek-Amana) 13-28 received a bye
5th Place Match: Seamus Poynton (Clear Creek-Amana) 13-28 won by fall over JT Cunningham (Columbus/WMU) 10-12 (Fall 0:49)

182: Tanner Cochran (17-25) placed 5th and scored 6.00 team points.
Quarterfinal: Isaac Maser (Williamsburg) 32-15 won by decision over Tanner Cochran (Clear Creek-Amana) 17-25 (Dec 3-2)
Cons. Semi: Tanner Cochran (Clear Creek-Amana) 17-25 received a bye
5th Place Match: Tanner Cochran (Clear Creek-Amana) 17-25 received a bye

195: Spencer Beltz (10-20) placed 5th and scored 6.00 team points.
Quarterfinal: Colton Allen (Mid-Prairie) 12-15 won by decision over Spencer Beltz (Clear Creek-Amana) 10-20 (Dec 8-7)
Cons. Semi: Spencer Beltz (Clear Creek-Amana) 10-20 received a bye
5th Place Match: Spencer Beltz (Clear Creek-Amana) 10-20 received a bye

285: Ethan Taylor (22-8) placed 4th and scored 9.00 team points.
Quarterfinal: Ethan Taylor (Clear Creek-Amana) 22-8 received a bye
Semifinal: Logan Knutson (Williamsburg) 30-8 won by fall over Ethan Taylor (Clear Creek-Amana) 22-8 (Fall 2:23)
3rd Place Match: Anthony Draman (Benton Community) 33-17 won by fall over Ethan Taylor (Clear Creek-Amana) 22-8 (Fall 5:29)